Vítkův Kámen
Tento hrad, ležící v blízkosti osady Svatý Tomáš, byl založen ve 13. století Vítkovci a původně plnil úlohu správního střediska rozlehlého rožmberského panství. Později začal hrad ztrácet na významu, roku 1725 vyhořel a dále chátral. Na konci 19. století zpřístupnil rod Swarzenberků jeho věž jako rozhlednu, v současné době je však věž nepřístupná. Výstupem na Vítkův Kámen se ocitáte v téměř nedotčené krajině a na vrcholku (1035 m n. m.) se vám naskytne nekonečný pohled na šumavskou scenerii včetně Lipenského jezera, Kletě, šumavských hřebenů a za dobrého počasí i vrcholků Alp.
Plešné Jezero
Plešné jezero se nachází na severovýchodním svahu nejvyšší hory Šumavy Plechý (1378 m n. m). a se svojí nadmořskou výškou 1090 m n. m. se řadí na druhé místo mezi nejvýše položenými šumavskými jezery. Jezero je ledovcového původu, jeho rozloho je 7,5 ha.Od roku 1791 byla voda z jezera používána k napájení Schwarzenberského plavebního kanálu, dnes odtéká do vodní nádrže Lipno. Výlet na Plešné jezero by byl neúplný bez výstupu na horu Plechý, kde se nachází 14,5 m vysoký památník spisovatele Adalberta Stiftera. Ze skalní plošiny se návštěvníkům naskytne dechberoucí pohled na téměř kolmou karovou stěnu a ledovcové jezero pod ní, v dálce lze při dobré viditelnosti spatřit hladinu Lipna. K jezeru se je možno dostat turistickými trasami z Nové Pece (cca 11 km) či z osady Jelení vrchy (cca 7 km).
Schwarzenberský plavební kanál
Schwarzenberský plavební kanál je unikátní technická památka, která začíná nedaleko pomníku jejího projektanta a stavitele, knížecího schwarzenberského inženýra Josefa Rosenauera v blízkosti hraničního přechodu Nové údolí. Kanál byl určen pro plavení dřeva z nedostupných částí Šumavy do Vídně a umožňoval plavit klády dlouhé až 24 m. Byl napájen vodou z 27 potoků, 3 nádržů a Plešného jezera. Na různých místech kanálu (křížky, názvy cest atd.) jsou vytesané letopočty, a tak mohou návštěvníci sledovat rychlost, jakou byl kanál stavěn. Celé dílo ústí do rakouské řeky Grosse Mühl a spojuje tak povodí Vltavy a Dunaje. Schwarzenberský plavební kanál lze poznat díky trochu delší procházce (cca 32 km) z Nového údolí do Nové pece či např. v rámci výletu na Plešné jezero (úsek Jelení vrchy – Hučina).
Český Krumlov
Český Krumlov se plným právem řadí mezi nejnavštěvovanější města v České republice. Jedinečné kulturní památky a neopakovatelná atmosféra lákají turisty z celého světa k prohlídce města, jehož výjimečnost dokládá i roku 1992 zápis historického centra Českého Krumlova na Seznam světového kulturního a přírodního bohatství vedený při UNESCO. První písemná zmínka o Českém Krumlově pochází z roku 1253. Centrem středověkého města byl hrad, jež byl sídlem pánů z Krumlova. Mohutný rozvoj města je spojen s vládou Rožmberků. Právě v této době byla vtisknuta městu jeho renesanční tvář, mimo jiné získala svou novou tvář hlavní dominanta města – Zámecká věž. Četné památky po sobě zanechalo i panování rodu Eggenbergů a Schwarzenbergů, ty nejvýznamnější lze zhlédnout v zámeckém areálu, který sestává z více než 40 historických budov a řadí se mezi největší komplexy ve střední Evropě. Na zámecký areál navazují zahrady, ve kterých se nachází evropský i světový unikát – přírodní divadlo s otáčivým hledištěm. Český Krumlov ovšem nabízí svým návštěvníkům mnohem víc, a to především díky malebnému historickému centru, protkanému klikatými uličkami, ve kterých se nachází množství galerií a muzeí, ale i hospůdek a krámků.
Stovky kilometrů cyklostezek
Kolem Lipna najdete mnoho značených cyklotras s kvalitním povrchem (i pro in-line bruslení nebo nordic walking).
Sport
Cykloturistika, pěší výlety, rybaření, koupání, windsurfing, jachting, nordic walking, geocaching a další aktivity na Lipně. Nechce se Vám ? Můžete se celou dovolenou „válet na pláži“ – je to jen na vás 🙂
Památky, muzea
Kromě známého Vítka hrádku s nádherným výhledem můžete zkusit i nedaleký Rožmberk s Bílou paní, muzeum A.Stiftera, poštovní muzeum nebo navštívit klášter ve Vyšším Brodě se známou knihovnou a vystaveným Závišovým křížem.